Skip to main content

GAZELLA MORNING ROUTINE:

AI på ekonomiavdelningen: Steg-för-steg med rätt handlingsplan

AI på ekonomiavdelningen: Från potential till affärsvärde, med rätt handlingsplan.

AI och ny teknik förändrar ekonomiavdelningens roll i rekordfart – från automatisering av repetitiva uppgifter till avancerad dataanalys och beslutsstöd. Men hur ser det faktiska affärsvärdet ut idag, och vilka AI-lösningar används redan inom ekonomiavdelningar?

Trots AI:s enorma potential går implementeringen ofta långsamt. Vilka är de vanligaste hindren för att komma igång, och vad krävs för att övervinna dem och skapa verkligt affärsvärde?

På denna frukostföreläsning får du en konkret steg-för-steg-modell för hur ekonomiavdelningar kan införa och skala upp AI på ett sätt som skapar långsiktigt affärsvärde, skräddarsytt för dig som som verkar som chef inom ekonomifunktionen. Ta steget från att prata om framtidens ekonomiavdelning till att faktiskt börja bygga den!

Föreläsningen kommer att handla om:

  • Hur AI skapar affärsvärde på våra ekonomiavdelningar idag.
  • Varför AI-implementeringen går långsamt, vilka är de främsta hindren?
  • Hur du kan införa och skala upp AI:s värdeskapande.
  • Hur bygger vi en datadriven och skalbar ekonomiavdelning? Vad är viktigt att mäta, rapportera och analysera?
  • Vilka kompentenser kommer att vara avgörande för att driva bolaget framåt?

Du kommer att få:

  • En guide om hur ekonomiavdelningen kan implementera AI och ny teknik på ett sätt som skapar verklig affärsnytta – från att maximera befintliga system och säkra datakvalitet till att bygga rätt kompetens och få med hela organisationen på resan.
  • En checklista som hjälper dig att steg-för-steg utvärdera er beredskap för AI – från strategi och systemstöd till kompetens, riskhantering och affärsnytta, så att du ser exakt vad som behöver vara på plats för att lyckas.
  • Möjlighet att mingla med våra föreläsare och chans att nätverka med andra chefer inom ekonomi.

Om föreläsarna

Carl Stiller Gazella Morning Routine Framtidens ekonomiavdelning


Carl Stiller
är civilekonom och transformationskonsult med 18 års erfarenhet inom ekonomi, FP&A och digital transformation. Han har haft roller som Head of Group Planning & Business Control och Head of Finance and Digital Transformation på bolag som Sportify, Sinch, SEB, Coop och Pernod Ricard.

Carl är även kursutvecklare för ekonomer via Learnesy och Påhlmans Handelsinstitut, och sitter i styrelsen för AKAVIA med fokus på AI, arbetsmiljö och livslångt lärande. Sedan 2022 driver han en AI-startup och brinner för hur ny teknik kan förändra ekonomiavdelningens roll.

Anders Simonsson Gazella Morning Routine Framtidens ekonomiavdelning

Anders Simonsson är Gazellas CFO. Han har en gedigen bakgrund inom finans och ekonomistyrning, med över 15 års erfarenhet från olika ledande positioner. Han har senast haft roller som Head of Business Control på IVC Evidensia, Head of Finance på Brite Payments samt olika positioner inom Qliro, däribland som Head of Business Control & Analytics. Utöver detta har Anders en mångsidig bakgrund som entreprenör samt verkat inom fiskeindustrin. 

Övrigt

Föreläsningen är gratis, hålls på svenska och kommer inte att sändas live. Detta event kommer att fotograferas för att publiceras i våra kanaler, kontakta oss innan eventet om du inte vill synas i bild.

Gazella Morning Routine är ett frukostföreläsningskoncept för dig som är ekonom – med fokus på att ge dig inspiration, nya perspektiv och konkreta idéer att ta med tillbaka till din organisation, samtidigt som du får möjlighet att nätverka och utbyta erfarenheter med andra inom samma profession.  

 

Begränsat antal platser. Anmäl dig redan idag för att säkra din plats!

Fler kommande event